14 Nisan 2014 Pazartesi

Anneler Gününün Hikayesi


Anneler gününün hikâyesi annesini kaybetmiş bir küçük kızın anlattıklarıdır. Anna Jarvis annesini 1905'de kaybettiğinde kendisi 41 yaşındaydı. Annesinin ölümü sonrasında annesine karşı duyduğu vicdan azabı daha da ilerledi. Ve annesi ile yaşamadığı anları özlem ile anmaya başladı. Annesi öldükten sonra, Mayıs ayının ikinci Pazar günü arkadaşları ile buluşarak, her yıl o Pazar gününü annelere adanmasını istedi ve finansal da desteğini sağlayarak, anneler günü kutlamasının temelini attı.

Annesini özlemle ananlar için güzel bir başlangıç oldu.

İlk anneler günü Anna Jarvis’in de katıldığı ve annesinin en sevdiği çiçeğin verilmesi ile başladı. Annesi en çok karanfili severdi. Bu çiçek temizliğin sembolü oldu. En önemli aşama ise o dönemler de Anneler Günü uygulamasının milli bir gün haline getirilmesi oldu. Ve birçok kişi daha kabul etmeden anneler günü her yerde kutlanmaya başladı. Herkes birden benimsedi.

Anna Jarvis bu günü sadece annelere adamak istedi. Bu günden birçok kişi çıkar elde etmeye çalıştı. Kendisi hep mücadele etti. Sonunda hiçbir şeyi kalmayana kadardır. Hayatı hep mücadele ile geçti. Bir gün yalnız bir şekilde hayatına gözlerini yumdu. Ama içinde anne sevgisini asla kaybetmedi. Çünkü başarısı büyüktü.

Anne sevgisi asla bir şeye benzemez. Ufak bir resim ile çizdiğimiz bir obje bile onu mutlu eder. Hayatını adamış, kendini sadece çocukları ile bir gören annelerimiz için ne yapsak azdır. Anne şefkati her canlıda birdir. Doğa anneler ile birlikte huzuru bulur. Türkiye’de ise anneler günü kadın girişimciler sayesinde 1955 yılında kutlanmaya başlamıştır. Annelerin birçok acı ya da sevgilerinin ele alındığı paneller düzenlenir.

Anne sevgisini içinde yaşayan herkes annesine Anneler Günü hediyesi olarak içinden ne gelirse almalıdır. Anneleriniz ufacık yaptığınız kek ile bile mutlu olur. Sizlerin gelişimi için her şeyi göze alan anneleriniz, sizler bugüne gelesiniz diye birçok mücadele verir. Anneler günü tek bir gün değildir. Her zaman anneler günü büyük bir mutluluk ile kutlanır. En güzel karanfil zaten annenizdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder